Antrenör Görevi ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Antrenör Görevi ve Özellikleri

Antrenör, Gerekli olan bilgiyi bilim eşliğinde sporcunun başarısı için kullanan daha sonra bu bilgileri spor becerileri ve stratejiyle birlikte birleştiren ve farklı mizaçlara sahip olan insanlara uygulayan kişidir. Atlet yüzücü boksör ve benzeri sporları ve spor takımlarının yapmış olduğu çalışmalarla yarışmalar ya da karşılaşmalar hazırlayan kişilerdir. Antrenör aynı zamanda sporcuları yetiştiren kişi olarak tanımlanmaktadır. Antrenör sporun en önemli kişiliğidir. Antrenöre ne kadar kaynak sağlanırsa ve ne kadar iyi eğitirse, yetiştiriciliği sporcularda buna göre, spor performansında antrenörün eğitimi oldukça önemli olur.

Antrenör Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Sporcunun ya da takımın başarılı olmasında antrenörün kişiliği büyük önem taşımaktadır. Spor bilimine dayalı antrenmanlarla sporcuyu müsabakalara ve yarışmalara hazırlayıp, yönlendiren üstün mesleki niteliklere sahip bir antrenör sporcuyu sürekli olan ve bilinçli olarak elde edilen başarılara ulaştırır.

Antrenörün temel bazı kişilik özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz
 • Spor Bilgisi: Antrenör konusunda bilgi ve yeniliye açık olmalıdır. Sporcunun antrenörün vermiş olduğu bilgiden emin olması gerekir. Antrenör ilgilendiği spor dalının kurallarını, tekniğini ve takdifinin gerekli olduğu bilgiye sahip olmak zorundadır.
 • İlgi Düzeyi: Sporculara aylım yapmadan yeterli ilgiyi göstermelidir. Sürekli bir şekilde ilerlemeleri ve gelişmeleri izlemeye açık olmalıdır.
 • Ayrılabilme Özelliği: Antrenör sporcularını yeteneklerine göre yetiştirmeli ayrıntılı olarak görebilmeli ve değerlendirmelidir.
 • Örnek Olma: Antrenör tutum ve özellikleriyle sporcuya örnek olmalıdır.
 • Olgunluk: Antrenör, sporcularının kusurlarıyla ve zayıf yönleriyle alay konusu yapmadan yerinde ve yapıcı olarak düzeltme yoluna gitmeli, hoş görülü olmalıdır.
 • Değişebilirlik: Antrenörün gerek dünya görüsü gerekse spor kültürü yeni bilgilere açık olmalıdır. Alanında en son gelişmeleri her an takip edebilmelidir.
 • Zeka: Bir antrenörün meraklı olan, yaratıcı olan fikirlere açık olan bir kişilikte olması gerekmektedir. Spor zekâsı, bilgi ve tecrübenin birikmesinin sonunda gelişir.
 • İnatçı ve ısrarlı olmak: Antrenör karşılaştığı zorluk ve hüsrana, yenilgi yaşanmasına rağmen cesaretini kırmaz. Başarıda ısrarcı olmaz. Bunların spor kariyerinde yaşanacak geçici bir deneyim olduğunun bilincinde olmalı.
 • Sabırlı Olmak: Kişisel veya grupsal gelişim uzun bir süre alır ve hatta cesaret kaybı oluşturan bir yavaşlıkta olmaktadır. Antrenör bunları bilmelidir gerçek dışında imkânsız beklentiler içerisinde hayal kırıklığına uğratmadan kaçınmalıdır.
 • Kendini kontrol Edebilmeli: Antrenör özellikle müsabaka esnasında çok çabuk değişen hücumlarla kendine hâkim olmalıdır. Çünkü antrenör stres içerisindeyse eğer bunu sporculara taşımaktadır ve sporcuların performanslarını etkilemektedir.
 • Organizasyon: İyi eğitilmiş bir antrenör zaman yönetiminde etkin olmalıdır ve sporcuyu istenilen amaçlar doğrultusunda organize edilir.
 • Mizah Duygusu: Antrenör sporcularıyla şaka yapabilen iyi bir iletişime sahip ve insancıl olabilir.
 • Dikkatli ve Çalışkan Olmak: Antrenör çalışma koşullarını bütün ihtiyaç ve taleplerine cevap verir.
Antrenör Müsabakaya Nasıl Hazırlanır

Müsabaka belli kurallar dahilinde birden fazla ferdin yine birden fazla ferde karşı yaptığı zaman, ağırlık için, mesafe için, teknik beceri açısından ölçüler sonucunda belli olan sportif faaliyetlerdir. Müsabaka öncesi antrenör oyuncuya ve takıma oyun ya da yarışma esnasında yol gösteren kişi olarak bilinir. Antrenmanların sonrasında ve müsabaka sonuçlarından sorumlu olan kişidir.

Antrenör Tipleri
 • Aşırı Disiplinli Otoriter Antrenör Tipi: Genellikle yeterli bir deneyim içerisinde olmayan genç antrenörler olarak bilinir. Sporculara ve insanlara pek fazla güven duymamaktadır, ondan dolayı ne olursa olsun yönetmeyi bilmek çok önemlidir. Kontrol kendisinden alındığı vakit büyük bir kaygı meydana gelir, stres meydana gelir ve emniyetsizlik içine düşerler.
Avantajları: Disiplinli bir ortam yaratır, oyuncuların kendilerine amaçlarına ulaşmalarını sağlar.
Dezavantajları ise: Art arda gelen başarısızlıklarla, takımda huzursuzluğa yol açabilir.
 • Uysal ve iyi huylu olan antrenörler: bu tipte olan antrenörler sevimli ve çoğu zaman sempatik kişilerdir. Sporcularla sevgiye ve saygıya dayalı ilişkiler kurar.
Avantajları: Karşılıklı sevgi ve iyi duygular ortamı takım ruhunu güçlendirir.
Dezavantajları: Bazı zaman antrenörlerin esnek davranmalı ve tüm önerilere açıklığı takımlarda zayıflığa ya da otorite boşluğuna yol açabilir.
 • Gergin ve Hareketli Antrenör Tipi: bu tip antrenör tipleri otoriter antrenör tiplerine benzerlik gösterir. Yine de aralarında farklılıklar vardır. Huzursuz tiplerdir. Alıngan ve telaşlıdır güven verici olmazlar.
 • Gevşek Antrenör Tipi: Boyun eğmeye meyilli, her şeyi rahatlıkla karşılayan ciddi olmayan (Güven veren) tiplerdir.
Avantajları: Sporcuya veya kişiye bağlı olmadığı için, bağımsızlık hissi oluşturur. Bu rahat ortam ise grup içerisinde performans üzerinde baskıcı ortam oluşturmaz.
Dezavantajları: Antrenör ciddi olaylar karsısında sık sık yetersiz kalır. Tüm bir gelişme planı yoktur.
 • İş yapar görünümlü ve gayretli antrenör Tipi: Gayretli ve ciddi davranışlı olmaktadır. Tutum şekli ağır başlıdır.

Antrenör Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Derbi Nedir?

Derbi Nedir?

Taraftar Grupları

Taraftar Grupları

Popüler İçerikler

Jübile Maçı Nedir?

Jübile Maçı Nedir?

Forma Çeşitleri

Forma Çeşitleri

Editörün Seçtiği

Gol Averajı

Gol Averajı

İlginizi Çekebilir

Asist Nedir?

Asist Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pas ve Pas Çeşitleri

Pas ve Pas Çeşitleri

Auttan Gol Olurmu?

Auttan Gol Olurmu?

Altın Gol Nedir?

Altın Gol Nedir?

Ceza Sahası Nedir ve Neresidir?

Ceza Sahası Nedir ve Neresidir?

Krampon Özellikleri

Krampon Özellikleri

Güncel

Ofsayt Nedir ve Nasıl Olur?

Ofsayt Nedir ve Nasıl Olur?

Güncel

Gol Çeşitleri

Gol Çeşitleri

Güncel

Şut Nedir?

Şut Nedir?

Faul Sarı ve Kırmızı Kart

Faul Sarı ve Kırmızı Kart

Süper Gol Türleri ve Çeşitleri

Süper Gol Türleri ve Çeşitleri

Kale ve Kaleci

Kale ve Kaleci

Verkaç Taktiği

Verkaç Taktiği

Bonservis Nedir? ve Anlamı

Bonservis Nedir? ve Anlamı

Plonjon Türleri ve Özellikleri

Plonjon Türleri ve Özellikleri

Oyun Kurucu Görevleri

Oyun Kurucu Görevleri

Köşe Vuruşu Teknikleri

Köşe Vuruşu Teknikleri

Menajer Görevleri

Menajer Görevleri